Gibraltar

Gibraltar
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

turystyka (4)Gibraltar i Przylądek Europa to jedne z najbardziej na południe wysunięte części Europy (jeszcze dalej wysunięte jest tylko hiszpańskie miasto Tarifa.
Tę część Europy od Afryki dzieli tylko 14 kilometrów, od Hiszpanii lotnisko a należy do Wielkiej Brytanii. Na tym skalistym półwyspie jako jedynym miejscu na Starym Kontynencie żyją na wolności małpki i jak długo makaki tutaj będą (jak głosi stara legenda) tak długo półwysep będzie brytyjski. Jest ich obecnie pięć stad, w których żyje około 230 osobników i stały się niejako symbolem tego miejsca. Są także bardzo śmiałe; potrafią wskakiwać ludziom na ramiona a nawet kraść torby czy aparaty fotograficzne.
Gibraltar zawsze miał ogromne znaczenie obronne, o czym świadczą ogromne armaty tutaj umieszczone, a w czasie drugiej wojny światowej w skałach zostały wykute tunele, w których stacjonowało około 10 tysięcy żołnierzy.
Inną atrakcją Gibraltaru są 143 jaskinie i blisko 50 kilometrów wojskowych tuneli, a w największej i najpiękniejszej jaskini św. Michała została urządzona sala koncertowa na tysiąc widzów.
Dla Polaków ważnym miejscem jest pomnik upamiętniający katastrofę samolotu, w której zginął Władysław Sikorski.

Podobne wpisy o podróżach i turystyce:

Posted by:

admin

Back to Top