Urlop na Krecie

Urlop na Krecie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kreta jest największą z greckich wysp i jednocześnie najdalej wysuniętym na południe krańcem Europy. Jej klimat jest wyjątkowy i charakterystyczny tylko dla takiej wyspy…
Kreta jest największą z greckich wysp i jednocześnie najdalej wysuniętym na południe krańcem Europy. Klimat jest wyjątkowy i charakterystyczny tylko dla tej wyspy, ponieważ na leżącą w klimatycznej strefie Europy Kretę, ma wpływ bardzo gorący ląd afrykański.

Każdy kto spędził tam wakacje, zatęskni za ciepłym morzem, a przede wszystkim za niebywale urokliwymi zatoczkami, gdzie woda ma niesamowity, błękitny kolor. Kreta jest wyspą gdzie z każdej strony wyrastają wysokie i ostre płowe szczyty gór. Daje to niepowtarzalną ferie barw w połączeniu z błękitem morza i kolorem gajów oliwnych. Wakacje na Krecie to także prawdziwa uczta dla smakoszy. Bardzo duży wybór różnych sałatek, dojrzałe w słońcu aromatyczne owoce, a także pieczona baranina to cała kuchnia kreteńska. Każdy kto wybierze urlop na Krecie, z pewnością pokocha tę piękną i dziką wyspę jaką jest bez wątpienia ta grecka wyspa.Kreta to miejsce ukrytych w wąskich uliczkach tawern pod gołym niebem. Możemy tam zjeść prawdziwe kreteńskie przysmaki w bardzo przystępnych cenach.

Dieta kreteńska jest najzdrowszą spośród wszystkich spotykanych kontynentalnych kuchniach. Badanie wykazały, że kreteńczycy żyją dłużej i są bardziej zdrowsi. Składniki tamtejszej diety to głównie oliwki, chleb, świeże owoce jak i warzywa, wino, oliwa z oliwek, ser, orzechy, kozie mleko i ryby. Jedząc potrawy, takie jak sałatka z pomidorów, cebuli, ogórka, oliwek i sera fety, ryż zawijany w liście winogron albo zupę fasolową możemy być pewni, że są one najzdrowsze. Śniadanie, nie jest popularne w Grecji. Jada się natomiast lunch późnym popołudniem. Kolacja to główny posiłek dnia. Jada się ją zazwyczaj w restauracjach lub tawernach. W upojnej atmosferze spędza się czas do późnych godzin nocnych. W restauracji, obecni witają wchodzących szklanką wody, co jest oznaką gościnności kreteńczyków. Niegrzecznie z naszej strony byłoby im tego odmówić.

Wszystkie te chwile będą nam przypominać nasz spędzony urlop na Krecie.Będąc na Krecie należy pamiętać o pamiątkach, a głównie o wyrobach miejscowego rzemiosła. Na Krecie jest kilka wsi które specjalizują się w ceramice i tkactwie, opartej na tradycji epoki minojskiej. Garncarze z Margites, zaopatrują wiele sklepów na Krecie. Ich wyroby można jednak kupić po niższej cenie na miejscu w wioskach niż w sklepach, które nakładają swój procent. W wielu miejscowościach na Krecie można spokojnie kupić wyroby rzemiosła tkackiego. Jeśli chce się zobaczyć tkaczki podczas pracy, to najlepiej udać się do Angonii lub Lasithi. Tam właśnie w przydomowych warsztatach kupić można narzuty, plecaki czy obrusy z tradycyjnymi kreteńskimi wzorami. Na zakupy odzieży, obuwia czy innych towarów najlepiej wybrać się do Iraklionu. Przy ulicy Dedalou, a także nieopodal skupione są sklepy zaopatrzone w najróżniejszy asortyment, w których, po przystępnych cenach można dokonać zakupów. Od wielu wieków Kreta jest prawdziwym rajem dla amatorów niebanalnej kuchni. Zakup oliwy z oliwek, rodzynek czy też aromatycznych przypraw i ziół pozwoli wspominać to rajskie miejsce jest przed bardzo długi czas.

Długoletnią tradycją również cieszą się na wyspie wyroby jubilerskie. Wszystkie zakupione pamiątki będą nam przypominać nasze wymarzone wakacje na Krecie.Kreta to bardzo rozrywkowa wyspa, odbywa sie na niej bardzo wiele imprez kulturalnych. Głównie latem, w różnych zakątkach wyspy odbywają się różne festiwale i festyny związane z miejscowymi świętami. Zawsze latem odbywa się Festiwal Wina w Rethymnonie, a latem Festiwal Iraklioński. Natomiast w połowie sierpnia Festiwal Rodzynek w Sitii, a w październiku w Elos – Festiwal Kasztanów. W lipcu w Adelianos Kampos odbywa się Festiwal Wina. Wieczorem, w rytm greckiej muzyki, uczestnicy festiwalu kosztują niezliczone ilości wspaniałego wina. Trzeba jednak pamiętać aby zabrać ze sobą swoje własne naczynia. Na Krecie nie brakuje również klubów w dużych miastach jak i malutkich kurortach. Nie trzeba ich długo szukać, ponieważ tzw. naganiacze sumiennie wykonują swoją pracę. Zapraszają do lokali, gdzie często serwują drinki na koszt firmy. Do Hersonissos, każdego roku zjeżdżają się tłumy młodych ludzi na festiwal muzyki techno Kreta Arena. Nadmorskie promenady znane są z licznych kawiarenek, barów, greckich tawern czy klubów. Turyści jak i mieszkańcy Krety kochają spędzać wieczory oddając się muzyce, a w szególności kreteńskiej, dlatego też wakacje na Krecie wydają się być właściwym wyborem.

Podobne wpisy o podróżach i turystyce:

Posted by:

admin

Back to Top