Warmińska pielgrzymka piesza na Jasną Górę

Warmińska pielgrzymka piesza na Jasną Górę
1 vote, 4.00 avg. rating (77% score)

Relacja z IV spotkania pielgrzymów i młodzieży

„Chodźcie, powróćmy do Pana!” – tymi słowami rozpoczęło się pierwsze czytanie z Księgi Proroka Ozeasza podczas wieczornej Mszy Świętej 9 marca 2013 roku w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Olsztynie. Była to szczególna Eucharystia ponieważ rozpoczęła ona kolejne – już czwarte – spotkanie pielgrzymów, sympatyków Pieszych Pielgrzymek oraz młodzieży. A było to spotkanie wielkopostne. Mszy Świętej przewodniczył Ks. Marcin Sawicki – dyrektor radia Plus w Olsztynie, natomiast homilię wygłosił Ks. Roman Dąbkowski – pilot Warmińskich Pielgrzymek Pieszych. Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się na wspólny poczęstunek. W dalszej części spotkania uczestniczyliśmy w uroczystej Drodze Krzyżowej prowadzonej przez pielgrzymów z grupy Warmia Reszel. Nasze wspólne spotkanie zakończyliśmy Adoracją Krzyża, która była z pewnością niezwykłym wydarzeniem. Każdy z nas pochylił się nad tajemnicą krzyża, a poprzez rozważania prowadzone przez dn. Adama Iwanowskiego mieliśmy okazję po raz kolejny zachwycić się ogromną, wręcz nieograniczoną miłością Boga do człowieka.

V spotkanie pielgrzymów i młodzieży

„Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał…” (J 15,16) to właśnie te słowa z Ewangelii Św. Jana były hasłem przewodnim 5 spotkania pielgrzymów i młodzieży. Odbyło się ono w parafii Miłosierdzia Bożego na olsztyńskich Nagórkach w dniach 17-19 maja i było już ostatnim spotkaniem przygotowującym do tegorocznych Warmińskich Pielgrzymek Pieszych do Wilna i na Jasną Górę. Można by rzecz, że były to trzydniowe rekolekcje przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy w piątek w godzinach wieczornych – Mszą Świętą i Nabożeństwem majowym. W dalszej części wieczoru w mniejszych grupach dzieliliśmy się między sobą rozważaniami nad Słowem Bożym, a towarzyszyły nam teksty z Pisma Świętego dotyczące Ducha Świętego. Podsumowaniem rozważań w grupach była konferencja „Wieczernik miejscem zesłania Ducha Świętego” którą wygłosił ks. Roman Dąbkowski – pilot Warmińskich Pielgrzymek Pieszych. Piątkowy wieczór zakończyliśmy „ na sportowo”. Na boisku orlik przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 rozegraliśmy mecz w siatkówkę, a po nim o 21:00 zaśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, po którym wszyscy udaliśmy się na noclegi, albowiem następny dzień zapowiadał się naprawdę bardzo intensywnie.

Sobotę rozpoczęliśmy już o 7:45 – jutrznią. Po niej wysłuchaliśmy konferencji „Dary Ducha Świętego uzdalniające nas do dawania świadectwa” wygłoszonej przez ks. Kan. Tadeusza Alickiego – duszpasterza osób uzależnionych. Po niej uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu pt. „Pielgrzymka oczami lekarza”, który przedstawiła lek. Ewa Andrasz. W południe wszyscy razem odmówiliśmy modlitwę „Anioł pański”, a po niej rozeszliśmy się na ulice Nagórek, by poprzez rozdawanie ulotek informacyjnych, zachęcić i zaprosić mieszkańców do udziału w wydarzeniach sobotniego wieczoru. W dalszej części dnia ks. dr Tadeusz Marcinkowski, egzorcysta wygłosił konferencję – „Pomiędzy Duchem Świętym a szatanem”

Sobotni wieczór, czyli Wigilię Zesłania Ducha Świętego rozpoczęliśmy o godz. 18 – koncertem zespołów: „Dziecięce niebo” i „Soli Deo Gloria”. Po nim mogliśmy usłyszeć świadectwo Kuby, który podzielił się z uczestnikami w jaki sposób Bóg działa w jego życiu. W dalszej części sobotniego wieczoru odbył się grill i chrześcijańskie tańce integracyjne poprowadzone przez s. Monikę Siemionko. Najważniejszym momentem wieczoru, były Adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej Eucharystia, której przewodniczył ks. prał. Józef Romanowski, natomiast kazanie „Duch święty duszą Kościoła” wygłosił ks. dr Paweł Rabczyński, rektor Warmińskiego Seminarium Duchownego Hosianum.

W niedzielę pielgrzymi podzielili się na dwie grupy, aby w różnych parafiach dawać świadectwo dotyczące pielgrzymowania. Połowa z nas została w parafii Miłosierdzia Bożego, natomiast pozostali udali się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Olsztynie, aby tam zachęcać do wspólnego pielgrzymowania.

Do zobaczenia na pielgrzymkowym szlaku!

COŚ WSPANIAŁEGO!

Coś wspaniałego – w taki właśnie sposób pątnicy jednej z grup pielgrzymkowych, a dokładnie grupy Warmia Jaroty, Nagórki – Sasinia Ostróda wyrażali swój podziw dla pielgrzymki. I właśnie te dwa, jakże proste słowa, bardzo mnie urzekły. Zawierają one bowiem w sobie ogromną radość pielgrzymowania do Naszej Matki, nie budując jednocześnie przy tym zbędnego i nadmiernego patetyzmu. Były one także dla mnie inspiracją do napisania tego artykułu.

słowa kluczowe: duchowa pielgrzymka, wpp 2012, pielgrzymki piesze 2013, trasa wpp, sdm dziękczynienie, wpp pielgrzymka, olsztyn wilno odległość, pielgrzymki 2013 do częstochowy

Podobne wpisy o podróżach i turystyce:

Posted by:

admin

Back to Top