Czesanie psa to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowej, czystej sierści oraz dobrej kondycji skóry, która może swobodnie oddychać. Jest to również zabieg budujący więź z opiekunem! Badania wykazały, że psy, które są regularnie czesane, są szczęśliwsze, zdrowsze i żyją dłużej niż te, których opiekunowie o to nie dbają.

Czesanie psa – jak często?

Standardowym zaleceniem jest szczotkowanie psa minimum raz w tygodniu dla zapewnienia dobrej wentylacji i zapobieganiu powstawania kołtunów w przypadku psów z dłuższą sierścią. W okresie wylinki czesanie powinno odbywać się znacznie częściej, najlepiej codziennie. Ważne jest, aby jak najszybciej pozbyć się starego włosa, aby zapobiec powstawania kołtunów, przez które skóra przestaje oddychać i może się odparzać. Im częściej będziemy wyczesywać psa w okresie linienia tym szybciej ograniczymy wszechobecną sierść w naszym domu, dlatego warto nie zaniedbać tego momentu i sumiennie podejść do pielęgnacji.

Kiedy nasz pies nie przepada za czesaniem, wówczas warto podzielić proces na kilka krótszych etapów w ciągu dnia, w trakcie których będziemy wyczesywać inne partie. Dzięki temu ograniczymy strach ze strony pupila, a jednocześnie wyczeszemy go w całości co przy jednorazowym podejściu będzie trudne. Ważna jest także rutyna w czesaniu, tak aby pies nauczył się tego zabiegu i był do niego przyzwyczajony, a także przyzwyczajanie szczeniaka do narzędzi, których będziemy używać, nawet jeśli szczenię nie wymaga jeszcze takiej pielęgnacji. Im wcześniej zaczniemy oswajać psa z narzędziami do pielęgnacji tym łatwiej przeprowadzimy zabieg wyczesywania, kiedy ta sierść będzie tego wymagała.

Jakie narzędzia do czesania psa warto posiadać?

Wszystko zależy od długości sierści psa. Przy krótkiej sierści sprawdzi się furminator lub gęsty grzebień, natomiast przy długiej sierści, szczególnie z gęstym podszerstkiem warto wyposażyć się w kilka narzędzi, których będziemy używać jednocześnie. Warto mieć miękką szczotkę pudlówkę, np. marki Trixie nadającą się do wstępnego przeczesania, metalowy grzebyk, twardszą gęstą szczotkę, na przykład tzw. ruskie zgrzebło, która wyczesze martwy podszerstek psa i ułatwi rozczesywanie kołtunów, a także odżywki dla psa ułatwiające rozczesywanie. Posiadając taki zestaw możemy być pewni, że czesanie pupila będzie przyjemnością dla jednej i drugiej strony, a efekt ostateczny będzie zachwycający.

Na rynku jest tak wiele różnych rodzajów grzebieni i szczotek, że wybór najlepszego dla naszego psa może być trudny. Warto wspomóc się tutaj radą groomera, u którego możemy wypróbować kilka narzędzi i sprawdzić czy się sprawdzi i czy nie będzie drapał skóry psa oraz skorzystać z wyselekcjonowanej oferty sklepu TuZwierzaki.pl dostępnej na: https://tuzwierzaki.pl/pl/menu/szczotki-grzebienie-zgrzebla-dla-psa-361.html