Każdy opiekun kota doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie żywienie. Dość często zabieg sterylizacji powoduje zbyt szybki przyrost masy ciała naszego pupila. Główną przyczyną takiej sytuacji jest spowolniony metabolizm, ale nie tylko. Duży wpływ ma też samo podejście właściciela. Dlaczego karma dla kota sterylizowanego to dobre rozwiązanie? Jak uniknąć otyłości zwierzęcia? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Sposób żywienia kota sterylizowanego jest bardzo ważny!

Dla niektórych osób karma dla kota sterylizowanego to po prostu fanaberia producenta. Nic bardziej mylnego. Należy zaznaczyć, że po wykonaniu zabiegu u zwierzaka znacznie wolniej przebiega metabolizm, a apetyt nadal pozostaje taki sam. Czasem nawet się zwiększa. W związku z tym konieczna jest kontrola diety. Ilość posiłków powinna być taka sama jak dotychczas, ale pożywienie musi być mniej kaloryczne. Nie mogą stanowić więcej niż 30% posiłku. Zmniejszenie porcji nic nie da, ponieważ jedynym skutkiem będzie niezaspokojony głód kota i zaburzenia zachowania. Mogą też się pojawić zaburzenia behawioralne, z którymi walka będzie naprawdę ciężka i długotrwała. Do utrzymania prawidłowej sylwetki niezbędna jest odpowiednia dawka ruchu. W połączeniu z karmą dla kota sterylizowanego opiekun uzyska gwarancję, że jego pupil nie będzie miał problemów z wagą i tym samym zmniejszy się ryzyko zachorowania na inne schorzenia. Ważne jest to, aby właściciel brał czynny udział w aktywności fizycznej, ponieważ tylko on wie, co tak naprawdę zainteresuje jego kota.

Czym charakteryzuje się dobra karma dla kota sterylizowanego?

Niezależnie od tego, czy opiekun zdecyduje się na mokrą, czy też suchą karmę dla kota sterylizowanego, musi uwzględnić kilka najważniejszych informacji. Przede wszystkim jakość składników. Im będzie wyższa, tym do kociego organizmu zostanie dostarczone więcej witamin i substancji odżywczych. W diecie kota bardzo ważne są też tłuszcze, ale po zabiegu należy podawać ich mniej. Jeśli karmiony jest mięsem, to owszem można starać się wybierać chudsze kawałki, ale tak naprawdę ciężko stwierdzić, czy ilość tłuszczu nadal nie jest zbyt duża lub mała. Natomiast gotowa karma dla kota sterylizowanego jest już zbilansowana. Kolejnym istotnym składnikiem odżywczym jest białko, które powinno pochodzić z wysokiej jakości mięsa. Jeśli kot będzie miał odpowiednio dużo ruchu i ilości białka, to jego mięśnie będą się rozwijać i prawidłowo funkcjonować. Wybierając karmę dla kota sterylizowanego, opiekun powinien kierować się przede wszystkim jej składem. Tylko w ten sposób zaspokoi wszelkie jego potrzeby.