Trzymanie w domu makaka, boa, szopa, czy skorpiona jest nie tylko niebezpieczne dla właścicieli, ale także bardzo szkodliwe dla tych gatunków i bioróżnorodności. Te zwierzęta to tylko mała próbka z długiej listy wielu innych gatunków.

1. W każdej chwili mogą stać się agresywne

Kiedy dzikie zwierzęta są małe, wydają się przytulne i niegroźne. Jednak, zwłaszcza gdy dorastają, mogą zaatakować każdego w sposób nieprzewidywalny, kierowane instynktem, lub poczuciem stresu, zastraszenia czy zagrożenia. Ich fizyczne możliwości mogą uczynić je śmiertelnie niebezpiecznymi, od wściekłego ataku szympansa po jadowite ukąszenie żmii.

2. Rozprzestrzeniają choroby

Od 1973 roku handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem jest przestępstwem. Zwierzęta te mogą przenosić lub cierpieć na choroby bez objawów, które następnie przenoszą na ludzi. Tysiące ludzi łapie salmonellę z powodu trzymania gadów lub płazów. Ponadto weterynarzom trudniej jest opiekować się takimi zwierzętami, ponieważ nie mają z nimi do czynienia na co dzień.

3. Trzymanie w domu wielu dzikich zwierząt jest nielegalne

Od czasu przyjęcia w 1973 r. Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem jest przestępstwem. W Unii Europejskiej może to prowadzić do pozbawienia wolności na kilka lat. Jeśli mimo to zdecydujesz się na zdobycie egzotycznego zwierzęcia, warto udać się do zatwierdzonego centrum sprzedaży, gdzie musisz upewnić się, że zwierzę ma wszystkie szczepienia i dokumentację. Należy również uważać na sprzedaż w Internecie, gdzie istnieje „masowy” marketing nielegalnych inwazyjnych gatunków. Sprawdź przykłady nietypowych zwierząt domowych, które są dozwolone.

4. Cierpią z powodu nie przebywania w swoim siedlisku

Dom, bez względu na to, jak wygodnym jest miejscem do życia, nie jest naturalnym domem dla tych zwierząt, zwłaszcza dla dużych zwierząt lub tych, które mają potrzebę przebywania na otwartych przestrzeniach.

5. Nie potrzebują naszej pomocy

Nie należy zabierać zwierzęcia z środowiska naturalnego i zabierać go do domu, nawet jeśli wygląda na bezbronne. Po pierwsze dlatego, że może tak nie być, a po drugie dlatego, że jeśli znajdzie się w niebezpieczeństwie, nie będziemy wiedzieli, jak mu pomóc tak, jak tego potrzebuje. Najlepiej zadzwonić do lokalnych instytucji zajmujących się ochroną środowiska.