Kot może być wspaniałym towarzyszem. Jeśli będziemy o niego odpowiednio dbać odwdzięczy się nam miłością i przywiązaniem.

A zatem o czym powinien wiedzieć początkujący opiekun kota?

Podstawowe porady dla kocich opiekunów

Po pierwsze zadbajmy o odpowiednie żywienie. Gotowe karmy dla kotów mają bardzo różne składy. Wiele z nich nie ma odpowiedniej zawartość mięsa, za to znajdziemy ww nich mnóstwo wypełniaczy. Jeżeli chcemy, żeby nasz kot cieszył się zdrowiem przez długie lata wybierajmy karmy z jak największą zawartością mięsa w składzie. Dodatkowo dobierajmy pożywienie do wieku i stanu zdrowia naszego ulubieńca.

Kolejna kwestia to higiena. Koty lubią czystość, dlatego codziennie powinniśmy czyścić kuwetę. Pomoże nam w tym odpowiednio dobrany żwirek. Do wyboru mamy kilka rodzajów tego produktu, na przykład żwirek silikonowy. Żwirek służy nie tylko do zakopania kocich odchodów, ale także zatrzymuje nieprzyjemne zapachy. Niektóre koty lubią załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w odosobnieniu, dlatego przypadnie im do gustu kuweta z pokrywą.

Każdy kot musi rozładować swoją energię. Dlatego przyszły opiekun musi zaopatrzyć się w zabawki. Na przykład wędkę, dzięki której nasz mruczek będzie mógł się trochę wyszaleć i zaspokoić swój instynkt łowcy. Inny konieczny gadżet, to oczywiście drapak. To dzięki niemu nie będziemy mieli zniszczonych mebli… Nie każdy wie, że drapanie leży w kociej naturze podobnie jak mruczenie. Drapiąc kot zaznacza swoje terytorium, rozciąga mięśnie i rozładowuje stres.

Nie możemy też zapominać o kastracji. Zabieg ten nie tylko zapobiega niechcianej ciąży, ale także chroni przed chorobami, takimi jak nowotwory. Wykastrowany kot nie ma też zachowań związanych z godami. Jest zdecydowanie spokojniejszy.

Tutaj znajdziesz rzetelny poradnik dotyczący karmienia kotów.