Prawdą jest, że w przeszłości, zwłaszcza na terenach wiejskich, praktycznie wszystkie rodziny trzymały swoje psy na zewnątrz. Nie był to jednak wybór związany z brudem czy sierścią: większość psów, które mieszkały na zewnątrz, to psy pilnujące zwierząt gospodarskich lub stróżujące.

Pies jest szczęśliwy na wsi. Psy są jednak zwierzętami społecznymi, przyzwyczajonymi do życia w „stadzie”, a spędzanie długich godzin w samotności naraża je na poczucie samotności, znudzenia i marginalizacji. Jednym z najczęstszych problemów u psów, które spędzają długie godziny w samotności, jest lęk separacyjny, który bezpośrednio wpływa na zachowanie zwierzęcia, czyniąc go niespokojnym, zestresowanym i destrukcyjnym.

Z tego powodu i nawet jeśli pracujemy nad posłuszeństwem na co dzień, pies może stać się nieposłuszny i zaczyna zmieniać swoje zachowanie. Codzienne życie z naszym pupilem pomaga nam stworzyć silną i bliską więź, która sprawi, że będzie on za nami podążał, chciał wykonywać nasze polecenia i krótko mówiąc, będzie szczęśliwy. Psom mieszkającym na zewnątrz należy zapewnić doskonałe warunki do życia, dlatego koniecznie sprawdź artykuł opublikowany w pieseczek.pl, wyjaśniający, jak wybrać budę dla psa.

Z drugiej strony należy też wziąć pod uwagę, że najbardziej inteligentne rasy psów (które są obecnie najczęściej wykorzystywane w ochronie i monitoringu) to te, które najbardziej cierpią podczas przebywania na zewnątrz. Psy takie jak owczarki niemieckie, pinczery, czy owczarki belgijskie wymagają bardzo uważnej stymulacji psychicznej, społecznej i fizycznej, która, jeśli nie jest zapewniona, może nieuchronnie prowadzić do poważnych problemów behawioralnych. Ponadto używanie psa jako stróża to bardzo zły pomysł. Psy to żywe istoty, które potrzebują uwagi, czułości i rodziny, do której mogą należeć. Psy stróżujące to smutne i pozbawione motywacji zwierzęta.

Jeśli rozważamy opcję trzymania psa na zewnątrz ze względów higienicznych, musimy pamiętać, że istnieją rasy, które nie zrzucają sierści, co warto rozważyć, jeśli jesteśmy naprawdę skrupulatni ze sprzątaniem. Ale uwaga, trzeba też zrozumieć, że pies to zwierzę, które lubi wąchać (to forma relaksu i poznania otoczenia), przebywać w wygodnych miejscach, takich jak nasza kanapa (jak my) i że może się ślinić lub trochę pobrudzić (jak my!). Wszystkie te szczegóły leżą w naturze psa. Jeśli nie jesteśmy skłonni ich tolerować, nie powinniśmy rozważać posiadania u swego boku tego zwierzęcia.