Widzisz padniętego kota w gorący dzień i zastanawiasz się czy i jak mu pomóc w takich okolicznościach? O tym, jak koty znoszą upały, czy je znoszą i jak go ratować, dowiesz się z poniższego artykułu.

Skąd pochodzą koty?


Jeśli jesteś miłośnikiem kotów (jeśli nie, to być może też o tym wiesz), prawdopodobnie czytałeś kiedyś, że koty przybyły do nas z Egiptu. Z pewnością kojarzysz egipskie królowe właśnie z tym zwierzęciem, wiesz, że w dawnych czasach na tamtych terenach koty były otaczane czcią. Nie powinno być więc dla ciebie zaskoczeniem, że nasze mruczki całkiem nieźle radzą sobie z upałami, a już na pewno znacznie lepiej niż człowiek lub pies.

Czy koty w upał się męczą?


Owszem, jeśli temperatury są bardzo wysokie, kot będzie wykazywał się zmniejszoną aktywnością. Zapewne nie złowi dla ciebie tradycyjnej myszki-zabawki na obiad ani nie będzie się uganiał za ulubioną wędką. Nie zmuszaj go do tego w ciągu dnia, ale wieczorem, gdy temperatura spadnie, postaraj się zachęcić go do biegania i skakania, dla jego zdrowia.

Wiemy, że psy wentylują się przez wystawienie języka, natomiast czy wiemy, jak robią to koty? Otóż ujściem dla gromadzonego ciepła są opuszki na stopach. Może się okazać że będą wilgotne w czasie najbardziej upalnych dni, a kot pozostawi mokre ślady. Zupełnie nie powinno cię to martwić i nie dzwoń w takiej sytuacji do weterynarza. Chyba że dzieje się tak w chłodne, zimowe czy jesienne dni.

O czym pamiętać?


Kot w upał potrzebuje przede wszystkim dostępu do świeżej, czystej wody. Postaraj się wymieniać ją za każdym razem, gdy zauważysz, że zrobiła się ona ciepła. Postaw miskę w chłodnym miejscu. Zadbaj też o jedzenie, być może lepiej będzie pozostawić kotu więcej karmy suchej, do której dostęp będzie miał cały czas. Niedojedzone kawałki mięsa czy karmy mokrej łatwo się psują i mogą zaszkodzić mruczkowi. Jeśli masz taką możliwość, karmę mokrą podawaj częściej, ale w znacznie mniejszych ilościach, tak, by kot zjadł wszystko za jednym razem. Pamiętaj, że nawet największe głodomory w upały mogą nie mieć ochoty na dużo jedzenia.

Zasadniczo dobrym pomysłem jest zagwarantowanie kotu dostępu do łazienki. Zazwyczaj jest to najchłodniejsze miejsce, a dodatkowo płytki mogą dawać przyjemny chłód. Jeśli kot będzie go potrzebować, chętnie skorzysta z takiej opcji. Właściciele czasem panikują widząc kota opalającego się w pełnym skwarze. Takie zachowanie nie świadczy o tym, że kot jest chory. Może po prostu mieć ochotę na to, by w słońcu trochę poleżeć, ale bądź spokojny, nie przegrzeje się. Jeśli będzie mu zbyt ciepło, po prostu zmieni kąt. Koty potrafią doskonale o siebie zadbać.

Gdy w domu kot chory


Chory kot w domu wymaga większej troski na co dzień, ale upalne dni może znosić wyjątkowo źle. W takim przypadku postaraj się znaleźć dla niego maksymalnie chłodne miejsce, zaopatrz się również w wentylator. Może to być również klimatyzacja bądź mata chłodząca. Nie przesadź jednak z temperaturą w drugą stronę, by nie spowodować kocich infekcji, ketów równie bardzo mogą zaszkodzić starszemu kotu.