Koty są wyjątkowo niezależnymi stworzeniami, które mimo to lubią zwracać na siebie uwagę. Są dumne i tajemnicze, czasem pragną spokoju, innym razem odrobiny troski, a czasem tylko dużej ilości przestrzeni czy snu. Zawsze robią to, na co akurat mają największą ochotę. Każda rasa przyciąga wzrok i urzeka swoją gracją i wdziękiem. Szczególnie dotyczy to najdroższych ras na świecie.

Ile kosztują najdroższe rasy kotów?

Niekiedy za fascynację kotami przychodzi zapłacić niemałe sumy, chociaż kociarze zwykle są w stanie na ogromne poświęcenie. Poniżej znajduje się lista najdroższych ras kotów.

1. Ashera

Jest to młoda rasa kotów, która powstała w 2006 roku w wyniku skrzyżowania kota domowego, azjatyckiego leoparda i afrykańskiego serwala. Za powstanie ashera odpowiedzialna jest firma Lifestyle Pets.
Kwota, jaką trzeba zapłacić za pojedynczego osobnika sięga blisko 500 tysięcy złotych. Jest to zdecydowanie najdroższy kot na świecie.

2. Chausie

Jedna z niewielu ras kotów, która charakteryzuje się ogromnym przywiązaniem do właściciela, chociaż cena za jej lojalność i oddanie nie jest niska. O chausie mówi się, że jest psim kotem, ze względu na jej charakter. Jest to wyjątkowo zwinny i muskularny kot, który wymaga ogromnej ilości ruchu, a także towarzystwa swojego właściciela.
Za przyjaźń chausie, będącego krzyżówką kota domowego z kotem błotnym, trzeba jednak zapłacić – koty tej rasy kosztują około 30 tysięcy złotych.

3. Kot bengalski

Ta rasa jest niczym innym jak krzyżówką dzikiego kota bengalskiego azjatyckiego z kotem domowym. Wynikiem tej mieszanki jest zwierzę o wyjątkowym temperamencie i niezależności, przez co nie każdy właściciel zdoła sobie z nim poradzić. Charakterystyczną cechą jego umaszczenia są ciemne cętki. Koty bengalskie są wyjątkowo zwinne i silne.
Ich cena waha się w granicach od 12 do 19 tysięcy złotych.

4. Kot rosyjski niebieski

Druga rasa kota, która przywiązuje się do swojego właściciela. Chętnie bawi się nowymi rzeczami, jest niezwykle ciekawski i towarzyski. Drzemki najchętniej spędza w towarzystwie swojego właściciela. Kot rosyjski niebieski charakteryzuje się dużą czułością i potrzebą przytulania. Często przy tym mruczy.
Za kota rosyjskiego niebieskiego przyjdzie zapłacić od 4 do 7 tysięcy złotych.

5. Maine coon

Rasa kota, która została oficjalnie uznana za rasę narodową Kanady. Do tej pory nie udało się ustalić jej drogi ewolucji. Wiadomo jedynie, że powstała w wyniku naturalnych mutacji. Koty maine coon są znacznie większe od przeciętnego kota domowego i mają długą sierść, która pozwala im przetrwać w niskich temperaturach. Ich drapieżny wygląd nie jest tu przypadkowy – są bardzo silne i zwinne, a także są znakomitymi drapieżnikami.
Cena maine coona wynosi od 2 do 6 tysięcy złotych.

6. Himalayan

Piękny efekt połączenia kotów rasy syjamskiej i perskiej. Himalayany mają długą, srebrzystą sierść oraz ciemne głowy, ogony i łapy. Ich cechą charakterystyczną są jasnobłękitne oczy, a także wieczny spokój i duma.
Za przyjemność posiadania kota rasy himalayan trzeba zapłacić od 2 do 6 tysięcy złotych.

7. Sfinks

Koty bez sierści mają na świecie ogromną liczbę fanów. Nie sposób pomylić ich z żadną inną rasą. Ich kontrowersyjny wygląd wzbudza liczne emocje i komentarze. Chociaż nie mają sierści i nie wyglądają zbyt dostojnie, to z pewnością wiele osób je doceni. Sfinksy nie powodują alergii. Warto mieć jednak na uwadze, że przez brak sierści są znacznie bardziej narażone na wszelkiego rodzaju infekcje. Ze względu na swoją delikatność są bardzo wymagające w opiece.
Sfinksy można kupić za około 4 tysiące złotych.

8. Kot norweski leśny

Ten ogromny kot potrafi wzbudzić niepokój i respekt. Mimo swoich rozmiarów, ostrych pazurów i potężnych mięśni jest niezwykle łagodny. Lubi ludzi i chętnie poddaje się pieszczotom. Nigdy nie zaatakuje, jeśli nie poczuje się zagrożony.
Ceny za kota norweskiego leśnego rozpoczynają się od 2 tysięcy złotych.

Najdroższe rasy kotów

Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, jak drogie potrafią być rasowe koty. Te szlachetne i dostojne zwierzęta, które doskonale znają swoją wartość i są pewne siebie mają miliony fanów na całym świecie. Niektórzy mają szczęście posiadać je w swoich domach, innym przyjdzie jedynie oglądanie ich zdjęć. Warto pamiętać, żeby przed podjęciem decyzji o kupieniu kota upewnić się, że nie będzie problemów z zapewnieniem mu odpowiednich warunków. Zasada ta dotyczy wszystkich kotów, a nie tylko tych najdroższych ras. Należy podejmować odpowiedzialne decyzje i nie przyprawiać zwierzętom cierpienia.