Aby odpowiedzieć na pytanie, co mogą jeść koty, musimy najpierw zrozumieć wymagania żywieniowe kociego gatunku. Koty, tak jak wszystkie zwierzęta, mają układ pokarmowy, który jest przystosowany do trawienia i wykorzystywania pewnych pokarmów, a innych nie. W przypadku kota domowego musimy pamiętać, że w całym procesie udomowienia, ani jego potrzeby żywieniowe, ani jego zachowanie nie uległy znacznym zmianom. Jest to więc nadal łowca małych zwierząt (myszy, oposów, jaszczurek itp.) i jego dieta składa się głównie z białka zwierzęcego.

Białko w diecie kota

Kot jest urodzonym łowcą. W swojej diecie ma znacznie wyższe zapotrzebowanie na białko niż inne ssaki domowe, takie jak psy. Dlatego białko zwierzęce jest podstawą odpowiedzi na pytanie „Co mogą jeść koty”. Dieta kota powinna być bogata w tkanki zwierzęce, a eksperci zalecają, aby co najmniej 25% całkowitej dziennej dawki kalorii kota pochodziło z białka.

Mięso tak, ale uważaj na podroby

Niektórzy ludzie decydują się na karmienie kota innym pożywieniem niż karma. Nie jest to wskazane z kilku powodów:

1. Komercyjne karmy dla kotów są zaprojektowane w taki sposób, aby zachować równowagę składników odżywczych, która może być zmieniona przez suplementy, które podajesz swojemu kotu.

2. Niektórzy ludzie karmią swoje koty podrobami (wątroby, nerki, itp.) myśląc, że mogą one być dobrym źródłem składników odżywczych. Są one rzeczywiście bogate w białko, a także w witaminę A, ale stwierdzono, że koty karmione dietą składającą się głównie z surowej wątroby rozwijają chorobę zwaną ainozą witaminową, która jest niebezpieczna, ponieważ zagraża rozwojowi kota i powoduje problemy z układem kostnym i inne objawy, takie jak senność.

Zboża, nasiona roślin strączkowych i warzywa

Jak już wyjaśniliśmy, podstawą diety kota jest białko dostarczane przez mięso, ale są też inne pokarmy, które koty mogą jeść. Prawdą jest, że koty nie mają potrzeby żywieniowej na węglowodany (są w stanie uzyskać większość swoich potrzeb energetycznych z katabolizacji białka). Jednakże, koty posiadają enzymy niezbędne do trawienia i metabolizowania węglowodanów, które mogą być użytecznym źródłem energii. Dlatego koty mogą jeść płatki pszenne, gotowany ryż, a nawet ziemniaki w ograniczonych ilościach. To samo dotyczy żywności pochodzenia roślinnego.

Oto czego koty nie mogą jeść

Lista pokarmów niewskazanych dla kotów jest długa, ale te są jednymi z najbardziej znanych:

Kości: mogą spowodować przebicie żołądka, a nawet śmierć przez zadławienie.
Kiełbasy: należy unikać kiełbas, ponieważ mogą zawierać siarczyny jako konserwanty.
Tuńczyk w puszce: może być podawany jako przysmak, ale nie jako regularna karma, ponieważ nie zawiera tauryny, aminokwasu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu kota.
Cebula
Czosnek
Czekolada
Kawa, lub inne produkty zawierające kofeinę
Awokado
Winogrona, lub rodzynki sułtańskie
Orzechy makadamia
Pomidory
Pieczarki i inne grzyby pospolite