Zanim kot pojawi się w naszym domu, powinniśmy odpowiednio się na to przygotować. Mowa tutaj o zakupie wyprawki, czyli wszelkich niezbędnych akcesoriów i karmy. Taka wyprawka to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego jakie akcesoria wybierzemy.

Wyprawka dla kota – czyli co kupić zanim zwierzak pojawi się w naszym domu?

Dla kotów trzymanych w domu niezbędna jest kuweta. Tutaj rozbieżność cenowa jest naprawdę duża. Najtańsze kuwety to te klasyczne z plastiku, które kosztują średnio 20-50 złotych. Najdroższa jest kuweta automatyczna, gdyż jej cena może wynieść nawet ponad 3000 zł za model z najwyżej półki. Tego typu kuweta automatycznie czyści się kiedy kot z niej skorzysta. W tańszych kuwetach często sami musimy włączyć czyszczenie np. za pomocą przycisku lub pilota. W sklepach znajdziemy wiele kuwet automatycznych w przedziale cenowym 150-300 zł, dlatego też każdy znajdzie coś dla siebie. W przypadku klasycznej kuwety niezbędna będzie łopatka. Łopatką na bieżąco usuwamy oblepione żwirkiem odchody. Co dwa dni możemy dosypać nieco świeżego żwirku, a raz w tygodniu kuwetę możemy wyczyścić i wymienić żwirek na świeży. Najlepiej wybrać żwirek zbrylający bentonitowy lub silikonowy. Pozwala to łatwiej usuwać nieczystości. Żwirek drewniany również jest dobrym pomysłem. Musimy wybrać żwirek, który odpowiada zarówno nam, jak i naszym kotom.

Kolejnymi akcesoriami, które musimy kupić są miski. Najlepiej mieć 3 sztuki, z czego jedna będzie na wodę, druga na suchy pokarm, a trzecia na mokrą karmę. Najlepiej sprawdzą się miski o pojemności 200-400 ml. Legowisko i drapak to również niezbędne akcesoria. Dobrym pomysłem będzie również kupno domku, który ma dodatkowe półki do skakania i drapaki w różnych miejscach. Tego typu dom dla kota pozwoli zapewni mu rozrywkę podczas naszej nieobecności. Dzięki temu kot nie powinien niszczyć mebli. Oprócz domku warto kupić legowisko, które możemy ustawić w innym pokoju. Musimy również zaopatrzyć się w akcesoria pielęgnacyjne takie jak grzebień lub szczotka, a także cążki do pazurów. Jest to ważne, gdyż zbyt długie pazury zniszczą podłogę i meble. Dodatkowo regularne obcinanie pazurów uchroni nas przed zadrapaniem w czasie zabawy. Koty sporą część dnia spędzają na pielęgnacji sierści. Dlatego też musimy regularnie dodawać pastę odkłaczającą. Pomaga ona w wydalaniu sierści.

Niezbędną rzeczą w wyprawce dla kota jest karma. Powinna być ona dobrej jakości. Sucha karma dla kota może znajdować się stale w misce. Zwierzęta te jedzą nawet kilkanaście razy dziennie w małych ilościach. Zostawienie suchej karmy w misce zaspokoi głód kota podczas naszej nieobecności. Oprócz tego kilka razy dziennie powinniśmy dawać mokrą karmę w małych porcjach. Niektóre koty niezbyt chętnie jedzą karmę z lodówki. Dlatego przed podaniem warto zostawić ją na chwilę poza lodówką, żeby była cieplejsza. Warto również kupić przysmaki dla kota, które pomogą w jego oswajaniu. Możemy także rzucać kotu smakołyki, żeby ten musiał je łapać. To dobry sposób na zabawę z naszym pupilem.