Każdy miłośnik kotów wie, że wśród podstawowego wyposażenia pielęgnacyjnego powinna się znaleźć szczotka do wyczesywania sierści. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tych urządzeń i wiele osób zastanawia się, co wybrać, które z nich będzie najlepsze i najbezpieczniejsze dla czworonożnego przyjaciela. Oto szybki rzut oka na najpopularniejsze z nich.

1. Plastikowa szczotka – to najpopularniejszy i najtańszy model i jak to zwykle z takimi bywa – lepiej go nie mieć w domu. Dlaczego? Kocie futerko szybko się od niego naelektryzuje, co będzie dla zwierzaka nieprzyjemnym doświadczeniem.
2. Gumowa szczotka – całkiem niezła, jeśli mamy w domu zwykłego dachowca. Szybko usuniemy martwe włosy.
3. Rękawica do czesania – nie każdy kot dobrze znosi wyczesywanie sierści. Niektórym sprawia to ogromną przyjemność, a inne sobie nie życzą tego zabiegu. Rękawica może być doskonałym rozwiązaniem szczególnie w tym drugim przypadku. Głaskanie może im się lepiej kojarzyć, a dzięki niemu uda się pozbyć obumarłej sierści.
4. Pudlówka – ostatnio bardzo popularne narzędzie. Wiele filmików pokazuje, jak łatwo i szybko pozbyć się zbyt dużej ilości sierści u zwierzaka. Trzeba jednak bardzo z tym narzędziem uważać – dociera ono do podszerstka i przy nieumiejętnym użyciu można usunąć zbyt wiele sierści. Warto najpierw dowiedzieć się, jak jej używać, a potem można śmiało z niej korzystać. Dla wielu kotów taki rodzaj pielęgnacji będzie bardzo przyjemny.
5. Grzebień – jest ich przynajmniej kilka rodzajów – z szerokim rozstawem ząbków, szczególnie dla kotów długowłosych, z wąskim dla krótkowłosych. Natomiast do rozczesywania kołtunów najbardziej przyda się filack. Mamy też furminator docierający do podszerstka.

Po co w ogóle wyczesywać kocią sierść?


Jest to zabieg szczególnie ważny w okresie linienia. Pomagamy kotu w pozbyciu się dużych ilości futerka, dzięki temu nie znajdzie się ono w żołądku podczas gdy kot się myje. W przypadku kotów długowłosych jest to wręcz nieodzowne. Z praktycznego dla człowieka punktu widzenia wyczesywanie pomoże także ograniczyć ilość sierści osiadającej na ubraniach. Podstawowa pielęgnacja sierści to też dbanie o jej piękny wygląd i puszystość. Co więcej, wiele kotów czerpie prawdziwą radość z wyczesywania i z pewnością w takim przypadku uraczy cię potężną porcją mruczenia!